Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Bugünlerde birçok kişinin kafasını kurcalayan soru; Mesleki Yeterlilik Belgesi !!!

Yazıma, “4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645…” diye başlayarak kafanızı daha da karıştırmak istemiyorum, gerekli linkleri yazımın sonuna ekleyeceğim ordan inceleyebilirsiniz. Bu makalede;

  • Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?
  • Kimler Mesleki Yeterlilik Belgesi almalı?
  • Mesleki Eğitim – Mesleki Yeterlilik arasındaki fark nedir?
  • Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için izlenmesi gereken yol nedir?

Sorularına cevap vererek olayı açıklığa kavuşturmaya çalışcağım.

  • Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

40 meslek ile başlayan belge zorunluğuğunun ilerleyen zamanlarda 106 meslekte devam edecek ve sonuç olarak tehlikel ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için bütün meslek dallarında zorunlu hale getirilmesi planlanmaktadır. Projenin asıl amacı ise “Avrupa Birliği ile uyumlu Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemini kurmak ve işletmek” olarak belirtilmektedir.

2017 içerisinde alınacak Mesleki Yeterlilik belgelerinin ücretlerinin tamamı ve sınav ücreti işsizlik fonundan karşılanacak fakat bir şartla; Çalışanın sınavda başarılı olması,

2018 yılı içerisinde alınacak belgelerde ise sadece belge ve sınav ücretini yarısı devlet tarafından karşılanacak, daha sonraki yıllarda ise devlet katkısı verilmeyecek.

  • Kimler Mesleki Yeterlilik Belgesi almalı?

Meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayacak.

  • Mesleki Eğitim – Mesleki Yeterlilik arasındaki fark nedir?

Daha önceden Mesleki Eğitim almış çalışanlar ise malesef tekrar sınava girerek Mesleki yeterlilik belgesi almak zorundalar. Örnek olarak alaylı olarak tabir ettiğimiz, bir kaynakçı daha önce 40 saatlik eğitim alarak Kaynakçı Mesleki eğitim belgesi almış olsa dahi mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda!

24 mart 2017’ de zorunlu hale gelecek 8 Meslekle beraber zorunlu olacak olan 48 mesleğin ve yetkili kurumların listesine; http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1 “ den ulaşabilirsiniz.

  • Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için izlenmesi gereken yol nedir?

Belge geçerlilik süreleri ise genelde 5 yıl olmakla beraber beş sonunda akredite belgelendirme kuruluşları tarafından yapılacak değerlendirmeyle belge geçerlilik süreleri uzatılabilecek. Bu da sürekli olarak bu belgeler için ücret ödenmesi gerektiği anlamına gelmekte, şahsi fikrim eğer çalıştığınız işte tecrübeliyseniz ve sigortanız yaptığınız meslek dalından yatırılmış ise ustalık belgesi almak için yakınınızdaki bir mesleki eğitim kurumuna danışarak şansınızı denemeniz.

Herhangi bir meslek lisesinden veya yüksek okuldan mezun değilseniz, diplomanızda yazandan farklı bir işte çalışıyorsanız veya ustalık belgesine sahip değilseniz ve listedeki 48 meslekten herhangi birinde çalışıyorsanız geriye yapılacak tek bir şey kalıyor, listede belirtilmiş olan belgelendirme kuruluşlarından herhangi biriyle irtibata geçerek başvuru formu doldurmak ve gerekli evrakları hazırladıktan sonra sınava girerek başarılı olmak.

Konuyla ilgili kişisel eleştirim ise ülkemizde iş güvenliği kültürünü geliştirmek için yürürlüğe giren bu kanun,daha çok ticari amaç güdülerek sadece bir sınavla değil çalışanların gerçekten eğitilmesiyle olmalıydı, sadece yapılacak bir sınav için istenen 500- 600 tl gibi kişi başı ücretler gerçekten inanması güç rakamlar.

Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4.htm

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4-1.pdf

Leave a Reply